piątek, 2 września 2016

Kanapa Zgody

Kanapa Zgody to pomysł na uczenie dzieci konstruktywnego radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi.
Tematyka konfliktów, różnicy zdań wśród dzieci różnie bywa traktowana przez dorosłych. Niektórzy obierają strategię, że należy ich unikać za wszelką cenę. Przekazują wówczas dzieciom mądrości typu "Bądź mądrzejszy, ustąp głupszemu". Osobiście obawiam się jednak, że taka strategia na dłuższą metę będzie skutkować tym, że o wszystkim zaczną decydować nie te osoby, które są mądrzejsze... 
Inna strategia, to "Nie daj sobie w kaszę dmuchać!", czyli dąż do celu za wszelką cenę. Kompromisy są dla słabeuszy. W tej strategii nie dopuszczamy do myśli, że druga strona może mieć słuszne argumenty, że z jej punktu widzenia sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gdy "na placu boju" spotkają się dwaj zwolennicy tej strategii, z pewnością posypią się iskry!
W naszym podejściu idziemy w innym kierunku. Konfliktów ani nie trzeba unikać, ani też do nich dążyć. Konflikty po prostu się pojawiają. Są one sytuacją, w której dwie (lub więcej) osób mają różne i sprzeczne ze sobą potrzeby. Takich sytuacji nie da się uniknąć. Trzeba jednak umieć sobie z nimi radzić. Pomaga w tym Kanapa Zgody.
U nas Kanapa Zgody wygląda tak:

Stoi w zacisznym kąciku sali. Osoby, które wchodzą w konflikt, siadają na niej, mają zapewnioną (w miarę możliwości) prywatność. Zasadą jest to, że nie biorą ze sobą zabawek lub innych przedmiotów, które mogłyby odciągać uwagę od tego, co w tym momencie jest najważniejsze - od rozmowy. Dzieci jednak nie muszą rozmawiać ze sobą od razu, mogą też posiedzieć w milczeniu (czasem chwila ciszy pomaga ostudzić emocje). Konflikt zaburza funkcjonowanie grupy, więc w interesie wszystkich jest, by strony jak najszybciej doszły do porozumienia. Inne dzieci nie przeszkadzają więc tym, którzy na Kanapie szukają wspólnego rozwiązania. Nauczyciel nie ingeruje bez potrzeby w rozmowę, w żadnym wypadku nie przejmuje inicjatywy w szukaniu rozwiązań.
Opuścić kanapę można dopiero wtedy, gdy obie strony zgodnie oświadczą, że panuje zgoda i znalezione rozwiązanie odpowiada obu stronom.

Rozwiązanie to wypróbowałam wcześniej na swoich dzieciach. Działa :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz