środa, 7 marca 2018

Bańki mydlane...na mrozie

Zima to wyjątkowy czas. Mróz i niskie temperatury sprzyjają eksperymentom, które Żaki uwielbiają.

Podczas zajęć starszaki dowiedziały się, kiedy woda zamarza. Sprawdzenie, że woda w szklance na zewnętrznym parapecie zamarza przez jedną noc to jednak dla nich za mało!

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak szybko zamarznie mała ilość wody lub jej cienka warstwa. I tu pojawił się pomysł z bańkami mydlanymi. Żaki wykonały eksperyment w temperaturze... -14°C (Żaki samodzielnie mogły odczytać temperaturę ze swojego zewnętrznego termometru). Było zimno, ale emocje związane z prowadzeniem eksperymentu skutecznie nas rozgrzewały! Sam eksperyment, choć nie trwał długo, dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.



Dzieci pracowały w parach, bez rywalizacji i współpracując. Był to jeden z ciekawszych i piękniejszych eksperymentów. Banki mydlane zamarzały bardzo szybko, tworząc przepiękne wzory. Przy okazji odmierzaliśmy czas i według obliczeń Żaków zamarznięcie zajmowało około 20 sekund. 

Jedynym utrudnieniem w tym zadaniu był wiejący wiatr, który dosłownie „kruszył” bańki mydlane. Aby „zatrzymać” wiatr, starszaki stworzyły „tarczę ochronną” ze swoich ciał, osłaniając bańkę mydlaną przed wiatrem. Aby „tarcza ochronna” spełniała swoje zadanie, musiała być z odpowiedniej strony bańki, czego odkrycie też było efektem obserwacji poczynionej przez dzieci. Żaki wykazując się dobrą współpracą w grupie, na której bazuje Pedagogika Planu Daltońskiego, ochroniły swoje bańki mydlane. Efekt był warty wysiłku!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz