środa, 21 czerwca 2017

Poznajemy lokalne tradycje

Łużyce, a okolice Leśnej w szczególności, słynęły swego czasu z tkactwa. Najpierw krosna stały w wielu domach (o domach przysłupowych też się uczyliśmy), potem powstały duże zakłady produkujące tkaniny. Choć obecnie czasy te już minęły, to historię lokalną warto znać. Zawód "tkacz" posiada jeszcze niejedna babcia naszych przedszkolaków!

Dzieci najpierw obejrzały film, dotyczący tradycji tkackich. Zobaczyły, jak wygląda uprawa lnu, dowiedziały się na czym polega jego "roszenie" i "międlenie", a także zobaczyły pracę na tradycyjnym warsztacie tkackim.

Nie obyło się oczywiście bez wielu pytań. Dzieci chciały wiedzieć, czy ich ubrania też powstały w taki sposób, wyrażały też zdziwienie czasochłonnością całego procesu powstawania tkaniny.

Później, zgodnie z daltońskimi zasadami współpracy i samodzielności, dzieci spróbowały własnych sił na minikrośnie tkackim. Tkanina nie jest jeszcze skończona, jej powstanie zajmuje dużo czasu i wymaga wiele pracy. Każde dziecko będzie miało jednak wkład w jej powstanie - zarówno koncepcyjny (dobór kolorów), jak i wykonawczy :) 

Przy okazji można było zaobserwować, jak doskonale działa zasada uczenia "łańcuszkowego". 
Dzieci, tak jak to jest każdego dnia w Żaczkach, podejmują się różnych aktywności, w wybranym przez siebie czasie. Dzisiaj na przykład szykowaliśmy pamiątki do kapsuły czasu (o tym następnym razem...), tkaliśmy, robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia - dzieci pracowały "równolegle", od nich zależała kolejność czynności.
Zasadę tkania przedstawiłam jedynie pierwszemu dziecku, które chciało wykonać kilka "linijek" (to określenie Żaczków :) ) tkaniny. Dziewczynka przekazała potem tą umiejętność kolejnemu dziecku, następne dziecko kolejnemu - i tak niemal każdy mógł wystąpić zarówno w roli ucznia, jak i nauczyciela, co sprawiło, że umiejętność została dobrze opanowana.

Tkanina jeszcze nie jest gotowa, ale jak ją skończymy, umieścimy ją w naszej kapsule czasu, którą już zaczęliśmy szykować...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz