piątek, 14 października 2016

Trudna sztuka planowania

Wielu specjalistów uważa, że w umiejętnym planowaniu własnej pracy tkwi źródło sukcesu. Planowanie powinno być realne, zadania możliwe do wykonania - zarówno pod względem stopnia trudności, jak i czasu niezbędnego do tego, by cel osiągnąć. 
Na tablicy zadań w tym tygodniu pojawiły się następujące zadania:
Tematem tygodnia były podróże w kosmos - dzieci dowiadywały się o rodzajach statków kosmicznych, o kosmonautach, o warunkach panujących w kosmosie. Jako zadanie na ten tydzień miały więc zbudować z klocków statek kosmiczny, ale co najważniejsze - miał być to statek według własnego, oryginalnego projektu. Stąd też pierwsze zadanie polegało na wykonaniu projektu statku - rysunku, który pokazywałby, jak w zamierzeniach autora będzie wyglądać pojazd. Kolejny etap pracy to zbudowanie statku zgodnie z projektem. Trzecia faza to "dokumentacja powykonawcza" ;) - naniesienie poprawek na własnym projekcie, jeśli w trakcie budowy pojazdu nastąpiły jakieś odstępstwa od planu.
Dzieci ochoczo zabrały się do pracy.

Pomysłów było wiele - dzieci projektowały zarówno rakiety, jak i wahadłowce, czy sondy.
Następnie zabrały się do budowania własnych pojazdów.
W trakcie okazywało się, że wprowadzanie projektu w życie wymagało nanoszenia różnego rodzaju poprawek. Niektóre statki kosmiczne otrzymały nowe, nieprzewidziane wcześniej funkcje (np. dyszę do sadzenia nasion lub pobierania gleby), niektóre musiały zupełnie zmienić swój wygląd i przeznaczenie, ponieważ autor projektu uznawał, że woli budować pojazd innego rodzaju. Mieliśmy nawet wybudowaną kosmiczną koparkę, która prowadziłaby prace ziemne na innych planetach :). Dzieci budowały różne pojazdy, zmieniały też swoje projekty, dostosowując plany do możliwości.  To ważna lekcja życia.
Żaczki wykorzystywały swoją wyobraźnię, rozwijały kreatywność. Chętnie sobie też pomagały, podsuwały pomysły, inspirowały wzajemnie. Zbudowane pojazdy posłużyły oczywiście później do zabawy w kosmicznych podróżników :).






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz