wtorek, 23 października 2018

Samodzielne eksperymentowanie

Reakcja sody oczyszczonej i octu daje nieskończenie wiele możliwości zainteresowania dzieci światem chemii. Tak było i na tych zajęciach. 

Dzieci otrzymały obrazkowo-słowną instrukcję dotyczącą realizacji eksperymentu:



Instrukcja, ze względu na jej złożoność, została krok po kroku omówiona z dziećmi. Dzieci na podstawie zdjęć, a te, które zaczynają czytać również odczytując fragmenty słownej instrukcji, "rozgryzły", jak po kolei ma wyglądać ich praca. Poznały też nowe pojęcia: menzurka i pipeta. Eksperyment prowadzony był w dwóch grupach.






Oczywiście dzieci nie tylko obejrzały efekt chemicznego "jojo", ale też dowiedziały się, dlaczego krople zabarwionego octu wędrują góra-dół. Gdy kropelka octu opada na dno, dochodzi do reakcji ("kłótni") między octem, a leżącą na spodzie sodą oczyszczoną. Dzieci z wcześniejszych eksperymentów wiedzą, że wytwarza się wówczas gaz - dwutlenek węgla, którego "pęcherzyki" otulają kroplę octu i wynoszą ją na powierzchnię. Tam gaz się ulatnia, a kropla octu znów wędruje na spód.


Tego rodzaju zajęcia rozwijają ciekawość poznawczą dzieci. Przedszkolaki miały okazję "pobawić się" w naukowców i przekonać się, że chemia jest bardzo ciekawą dziedziną :) Rozwinęły też własną samodzielność, odpowiedzialność  i umiejętność współpracy.


PS. Okulary ochronne podkreślały jedynie "chemiczny" charakter eksperymentu, a ich założenie dawało dzieciom wiele radości :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz